Winzerhof Linder
2020 Cabernet Sauvignon Natür 40
Frugtrig og kompleks rødvin med flere års fadlagring. Store brombær, hanita-blomme og fuglekirsebær, med dybe lag af grillet peberfrugt, søde krydderier, fadnoter og modenhed i frugten.
200 kr.
| Druer/type | Rødvin lavet på 100% Cabernet Sauvignon |
| Region/Land | Endingen, Kaiserstuhl – Baden, Tyskland |
| Producent/Winemaker | Winzerhof Linder / Ronald Linder |
| Produktionsmetode | Håndhøstet, spontantgæret, lagret på 225L fade i næsten 4 år. Ufiltreret og usvovlet. |
| Vinmark/jordbund | Fra Ronalds marker med stor diversitet i jordbund. |
| Flasker fremstillet | 750 |
| Certificeringer | Demeter, øko og ecovin. |
| Analyse | 13% alc. / 6,1 g syre / 1,8 g sukker / 12 mg SO2 (ikke tilsat) |
Som med Ronalds øvrige vin er frugten i højsædet, men nedenunder gemmer sig dybe og komplekse lag med grillet peberfrugt, chokolade, nelikke og vanilje. De primære frugtnoter er ovre i det blåsorte spektrum: brombær, mørke blommer og saftige fuglekirsebær, men dybden gemmer på mere modne frugtnoter. En forfriskende syre og afmålte tanniner. En stor og flot rødvin, saftig nok til at nyde alene, men kompleks og tør nok til at sammensætte med grillet gris eller lam med masser af krydderurter.
Vinen er fadlagret i næsten 4 år, hvilket har givet vinen masser af tid til at modne og udvikle sig. Det gør frugten blød og fordragelig, og bidrager samtidig til vinens komplekse og sammensatte smagsprofil. Der er kun fremstillet 750 flasker af denne vin.
Læs mere om Winzerhof Linder…



